Jakie dokumenty auta z Niemiec są tłumaczone?

Published on

Sprowadzanie używanych aut z Niemiec wciąż cieszy się ogromną popularnością. Dlaczego tak lubimy sprowadzać auta z Niemiec? Dlatego, że u naszych zachodnich sąsiadów nadal możemy nabyć auto dobrze wyposażone i w rozsądnej cenie. Szacuje się, że rocznie do Polski sprowadza się około miliona aut używanych z Niemiec. Aby jednak pojazd mógł poruszać się po polskich drogach, musi być dopuszczony do ruchu i mieć polską dokumentację. Jakie formalności należy dochować, aby zgodnie z przepisami zarejestrować auto z Niemiec?

Bez wątpienia taką dokumentację należy przetłumaczyć z języka niemieckiego na polski. Samochód z Niemiec musi spełniać wszystkie warunki wymagane przez polskie prawo, abyśmy mogli nim swobodnie się poruszać. Przede wszystkim musi być zarejestrowany w Polsce i dopuszczony do ruchu. Zasadniczo, rejestracja auta z Niemiec jest dość prosta. Najważniejszą kwestią przy rejestracji samochodu w polskim wydziale komunikacji są tłumaczenia niemieckich dokumentów auta. Jakie dokumenty auta z Niemiec należy przetłumaczyć? Czy wymagane jest do tego tłumaczenie przysięgłe? Oto krótki przewodnik o tym, jakie dokumenty auta z Niemiec są najważniejsze do przetłumaczenia.

Jakie dokumenty auta z Niemiec są tłumaczone?

Aby skutecznie zarejestrować auto sprowadzone z Niemiec, przede wszystkim należy mieć jego kompletną dokumentację. I co najistotniejsze – musi być ona przetłumaczona na język polski. Czy tłumaczenie dokumentów samochodowych jest konieczne? Tak. Mimo, iż sprowadzone zostało z obszaru Unii Europejskiej. Polskie urzędy wymagają dokumentów w języku polskim lub ich uwierzytelnionych tłumaczeń. Czy wszystkie dokumenty auta z Niemiec należy przetłumaczyć? Nie. Ale warto wiedzieć, które muszą być przetłumaczone do rejestracji auta z Niemiec. Dla wyjaśnienia – nie trzeba tłumaczyć umowy kupna -sprzedaży auta, jeśli została sporządzona w języku polskim albo gdy jest w dwujęzycznej wersji, niemiecko-polskiej. Podobnie jest, gdy nabyliśmy auto od firmy i zamiast umowy dysponujemy fakturą VAT. Jeśli jest dwujęzyczna, nie trzeba jej tłumaczyć na język polski.

Jakie dokumenty auta z Niemiec muszą być przetłumaczone na język polski? Aby zarejestrować pojazd sprowadzony z Niemiec, należy mieć komplet dokumentów. Ich tłumaczenie jest kolejnym, niezbędnym warunkiem do rejestracji auta w Polsce. Jakie dokumenty musi posiadać auto z Niemiec aby można je było sprowadzić legalnie do Polski?

Przede wszystkim, najważniejszym dokumentem auta z Niemiec jest tzw. duży brief ((niem. Zulassungsbescheinigung Teil II). Ma on format A4. Drugim ważnym dokumentem jest tzw. mały brief (niem. Zulassungsbescheinigung Teil I). Ma on wymiary małej książeczki, składanej trójdzielnie. Oba dokumenty są w kolorze zielonym. Duży brief to karta pojazdu. Znajdziemy w nim dane wszystkich poprzednich właścicieli samochodu. Co ważne, jest to także dokument potwierdzający własność pojazdu. Dlatego nie potrzebujemy żadnych dodatkowych dokumentów (np. umowy kupna -sprzedaży poprzedniego właściciela). Duży brief jest historią pojazdu. Mały brief to po prostu dowód rejestracyjny auta.

Kolejnym ważnym dokumentem jest zaświadczenie o wymeldowaniu (wyrejestrowaniu) auta (Abmeldebescheinigung). Powinno być ono przekazane wraz z pojazdem nowemu właścicielowi. Takie potwierdzenie zwykle jest wydawane przez właściwy urząd komunikacji w Niemczech.

Powyższe dokumenty auta sprowadzonego z Niemiec muszą być obowiązkowo przetłumaczone. Co ważne, musi być to przekład wykonany przez tłumacza przysięgłego. Inna forma tłumaczenia nie będzie przez wydział komunikacji honorowana.

Warto przeczytać: Być profesjonalistą

Jakie dokumenty auta z Niemiec są tłumaczone? Formalności związane z rejestracją auta z Niemiec

Jeśli mamy już przetłumaczone dokumenty samochodu sprowadzonego z Niemiec, nie oznacza to jeszcze możliwości jego rejestracji. Aby sprowadzić auto i zarejestrować je na terenie Polski, jeszcze wiele procedur musimy wypełnić. Przed wizytą w urzędzie należy podjąć szereg czynności i uzyskać określone dokumenty. Oto wszystkie kwestie, których musimy dopilnować aby dokonać rejestracji samochodu z Niemiec.

Pierwszą kwestią techniczną, na którą należy zwrócić uwagę są tablice rejestracyjne. Jeśli pojazd nie został wyrejestrowany w Niemczech i nie zdano tam tablic, nowy właściciel powinien je zmienić na polskie. Na niemieckich tablicach rejestracyjnych można się poruszać w Polsce przez 30 dni od dnia zakupu samochodu. Tyle czasu ustawodawca przewidział na dopełnienie wszystkich formalności związanych z rejestracją niemieckiego auta w Polsce. Wówczas tablice wyjazdowe zdaje się w polskim wydziale komunikacji. Jeśli auto nie ma już niemieckich tablic rejestracyjnych, w ogóle nie może poruszać się po drogach. Wtedy jedyną możliwością jego sprowadzenia do Polski jest wjazd na lawecie.

Przed rejestracją auta należy również zgłosić do urzędu celnego (lub agencji celnej) fakt nabycia pojazdu. Z uwagi na fakt, iż zakup auta z Niemiec jest traktowany jako nabycie wewnątrzwspólnotowe, nie opłacamy cła, a podatek akcyzowy. Jego opłata jest obowiązkowa przed zarejestrowaniem auta w Polsce. Jest to najdroższa formalność związana z rejestracją sprowadzonego z Niemiec auta. W tym celu nowy właściciel zgłasza się do urzędu celnego, składa wypełnioną uproszczoną deklarację wewnątrzwspólnotową (AKC-U) i ma obowiązek opłacić akcyzę. Jej wysokość jest uzależniona od pojemności silnika auta, ceny zakupu i stawek przyjmowanych przez urząd celny. Warto wiedzieć, że przy podawaniu danych zakupu wskazujemy wartość auta. A ona nie zawsze jest tożsama z ceną zakupu widniejącą na umowę kupna- sprzedaży czy fakturze VAT. Warto jednak podać faktyczną, realną wartość. Pamiętajmy, że urząd może zweryfikować informacje przez nas podane i zakwestionować podaną cenę zakupu. Na zapłatę akcyzy nowy właściciel ma 14 dni. Warto jednak dopełnić tych formalności wcześniej, zwłaszcza gdy chcemy jak najszybciej zarejestrować auto w Polsce.

Kolejnym warunkiem, który musimy spełnić przed rejestracją pojazdu jest badanie techniczne. To jedna z najbardziej kontrowersyjnych kwestii formalnych. Zasadniczo, polski urząd powinien honorować przegląd techniczny wykonany przez niemieckiego diagnostę. W praktyce wygada to jednak inaczej. Nowy właściciel auta sprowadzonego z Niemiec ma obowiązek wykonać polskie badanie techniczne pojazdu. Bez dopełnienia tej formalności możemy mieć kłopot z rejestracją.

Warto również pamiętać o ubezpieczeniu OC auta. To kolejna ważna sprawa, którą należy wykonać przed wizytą w urzędzie. Tym bardziej, że bez ważnej polisy OC nie możemy takim pojazdem się poruszać. Urzędnik wydziału komunikacji z pewnością będzie wymagał tego dokumentu podczas rejestracji samochodu z zagranicy.

Które dokumenty auta z Niemiec są tłumaczone – wizyta w urzędzie

Jeśli wszystkie powyższe formalności już wykonaliśmy, można już zarejestrować pojazd w urzędzie. Co ważne, warto przy rejestracji auta z Niemiec mieć ze sobą wszystkie konieczne dokumenty. Są to zarówno tłumaczone dokumenty auta z Niemiec, jak i opisane wyżej polskie dokumenty, potwierdzające wypełnienie wszystkich formalności. Wraz z nimi nowy właściciel musi mieć także swój dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość (np. paszport). Jeśli samochód sprowadzony z Niemiec ma zostać zarejestrowany na rzecz osoby prawnej (np. spółki), potrzebny będzie także wydruk z KRS tego podmiotu.

Podczas rejestracji auta z Niemiec należy również opłacić rejestrację. To ostatni etap związany z zarejestrowaniem pojazdu. Jaki jest koszt rejestracji auta sprowadzonego z Niemiec? Opłata skarbowa wynosi 256 zł. Na jej koszt składają się:

  • 75 zł – opłata za kartę pojazdu,
  • 80 zł – opłata za polskie tablice rejestracyjne,
  • 54 zł – opłata za dowód rejestracyjny,
  • 13,50 zł – opłata za pozwolenie czasowe,
  • 18,50 zł – opłata za nalepkę kontrolną,
  • 12,50 zł – opłata za nalepkę legalizacyjną,
  • 2,50 zł – opłata za opłatę ewidencyjną.

Tak w praktyce przedstawia się procedura związana z rejestracją w Polsce auta z Niemiec. Wyraźnie widać, że procedury te są bardziej czasochłonne niż sam zakup auta. Ale dość proste. Warto przed wizytą w wydziale komunikacji wcześniej sprawdzić wymagania związane z dokumentacją auta. Dzięki temu oszczędzimy czas i nerwy. Jak nie pogubić się w gąszczu tych procedur? Przygotujmy wcześniej plan działania i realizujmy go krok po kroku. Bez wątpienia jednak pierwszą i najważniejszą na początku tej drogi do rejestracji auta jest tłumaczenie dokumentów auta z Niemiec.

Może Cię także zainteresować:

Enjoyed this video?
"No Thanks. Please Close This Box!"