Historia języka niemieckiego

Published on

Interesuje Was historia języka niemieckiego? Tak naprawdę jego historia jest tak stara jak sam język niemiecki. Aby poznać historię języka niemieckiego warto zagłębić się w ten temat. Okazuje się, że historia języka niemieckiego jest niesamowicie pasjonująca. To język, którego korzenie sięgają czasów starożytnych. Chcecie poznać historię języka niemieckiego? Zatem dziś kilka słów na temat historii języka niemieckiego. Poznacie nie tylko historię tego języka. Dowiecie się też skąd czerpać wiedzę na temat historii tego języka.

Historia języka niemieckiego

Język niemiecki to język o prostej i logicznej gramatyce. Oraz o specyficznej pisowni. Ale nie ma łatwej historii. Niewielu z nas wie, ale historia języka niemieckiego to historia dialektów.

Współczesny język niemiecki (niem. deutsche sprache, deutsch) należy do grupy zachodniej języków germańskich. Tak naprawdę stanowi on grupę kilku języków zachodniogermańskich. Standardowy język niemiecki oparty jest zaś na Biblii Marcina Lutra. A ta z kolei opiera się na językach, którymi mówiono w Turyngii i Górnej Saksonii. Świetnie opisał to w swojej książce “Historia języka niemieckiego” Aleksander Szulc. Warto poznać historię języka niemieckiego w oparciu właśnie o tę pozycję. “Historia języka niemieckiego” daje przegląd historii tego języka od czasów starożytnych po współczesne.

Warto wiedzieć, że języki niemieckie odegrały dużą rolę w kształtowaniu się kilku innych języków. Doskonałym przykładem jest np. wykształcony w średniowieczu jidysz. Dziś język niemiecki ma wielu użytkowników. To np. Stany Zjednoczone, Brazylia, Kanada czy Francja. A co ciekawe, język niemiecki ma status języka narodowego w Namibii.

Warto przeczytać: Jak rozwiązywać problemy z tłumaczeniami?

Historia języka niemieckiego – ortografia

Nie się opisać historii języka niemieckiego bez wzmianki i jego ortografii. Alfabet niemiecki jest odmianą alfabetu łacińskiego. I składa się z 30 liter. Ale, oprócz 26 klasycznych liter, znajdują się w nim także nieznane innym alfabetom znaki. To tzw. przegłosy albo umlauty. Jest także jedna charakterystyczna bardzo dla niemieckiego litera. To β – litera, która poza niemieckim nie występuje w innym języku.

Jednak najbardziej charakterystyczne dla języka niemieckiego jest coś innego. Otóż, w języku niemieckim wszystkie rzeczowniki pisze się wielką literą. W 1998 roku rozpoczęła się reforma niemieckiej ortografii. Miała ona na celu zniemczenie obcych nazw i rozdzielenie wyrazów.  Reforma przyjęła się w Niemczech i Austrii. Jest wiele firm i wydawnictw, które wciąż stosują zasady pisowni sprzed reformy.

Historia języka niemieckiego – gramatyka

W historii języka niemieckiego ogromną rolę odegrała gramatyka. Język niemiecki zalicza się do języków fleksyjnych. Jednak odmiana rzeczownika jest w nim dość uboga. Co ciekawe w języku niemieckim do oznaczania liczby i przypadku stosuje się rodzajniki. I te najczęściej spędzają sen z powiek wszystkim uczącym się niemieckiego. Otóż, każdy rzeczownik niemiecki ma swój rodzaj: żeński, męski i nijaki – jak w języku polskim. Każdy z nich wymaga użycia innego rodzajnika. I tak dla rzeczownika żeńskiego stosujemy die, dla męskiego der, a dla nijakiego das. Ale na tym koniec podobieństw do polskiego. Okazuje się, nie wszystkie rzeczowniki żeńskie w języku polskim mają swój żeński odpowiednik w niemieckim. Na przykład “dziewczynka” w niemieckim jest rodzaju nijakiego. Zaskakujące? Wynika to z historii języka niemieckiego. Dlatego niemiecka gramatyka bywa zaskakująca.

“Historia języka niemieckiego” – Norbert Morciniec

Inną doskonałą publikacją o historii języka niemieckiego jest książka wydawnictwa PWN. To “Historia języka niemieckiego” . Warto ją przeczytać. Jej autorem jest Norbert Morciniec. To książka dająca przegląd dziejów języka niemieckiego. Od czasów pojawienia się pierwszych tekstów staroniemieckich aż po czasy współczesne. Prezentacja zawiera rozdziały o języku niemieckim wśród innych języków germańskich. Wskazuje zmiany językowe. Jej rozdziały poświęcone są poszczególnym etapom rozwoju języka. Poprzedzone zostały krótkim omówieniem dziejów polityczno-społecznych epoki, bez których trudno byłoby w pełni zrozumieć zjawiska i przemian zachodzące w języku. Wybory tekstów mają unaocznić czytelnikowi charakter i stan rozwoju języka w poszczególnych okresach.

Książkę “Historia języka niemieckiego” zamyka rozdział o tendencjach rozwojowych współczesnego języka niemieckiego. Autora do stworzenia książki zainspirowały wykłady z zakresu historii języka. Prowadził je w Wyższej Szkole Filologicznej we Wrocławiu. Dzięki nim powstała ta fascynująca pozycja o historii języka niemieckiego.

Dlaczego warto ją przeczytać? “Historia języka niemieckiego” przedstawia dzieje języka niemieckiego od czasów pojawienia się pierwszych tekstów. To niezwykle ciekawa historia języka. Ukazuje nam specyfikę zmian, które zachodziły przez wieki. Nie tylko przedstawia wyjątkowość tego języka.

Historia języka niemieckiego” Morcinca to książka dająca przegląd zmian, które dotknęły ten język. Dostępna jest nie tylko w wersji tradycyjnej. Można ją wykupić w formacie PDF. Dostępny jest też mobi epub. Warto nabyć ebook “Historia języka niemieckiego“. Jednak gdy chcemy kupić tę książkę, warto jej poszukać w dobrych księgarniach. Porównaj ceny. Bo te mogą znacząco się różnić. Wszelkie prawa zastrzeżone do publikacji ma Norbert Morciniec and Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu.

Jak widać historia języka niemieckiego jest niezwykle pasjonująca. Jeśli chcesz poznać etapy rozwoju tego języka, koniecznie zajrzyj do dziś polecanych publikacji. Napisane są przystępnym językiem. I nie są wyłącznie dedykowane studentom. Także wszystkim pasjonatom tego wyjątkowego języka. I oczywiście historii języka niemieckiego.

Może Cię także zainteresować:

Enjoyed this video?
"No Thanks. Please Close This Box!"